Endorsements

Labor Unions

AFL-CIO of New York State
Association of Commuter Rail Employees (ACRE)
Civil Service Employees Association (CSEA)
Council of Administrators and Supervisors (CAS)
Empire State Supervisors and Administrators Association (ESSAA)
Uniformed Firefighters Association
Uniformed Fire Officers Association
Hotel Trades Council (HTC)
NYS Building & Construction Trades Council
The International Brotherhood of Electrical Workers (IBEW) Locals 43, 236, 363, 589, 1212, 2104, 2032
New York State United Teachers (NYSUT)
Retail, Wholesale and Department Store Union (RWDSU)
UNITEHERE! Local 100
United Steelworkers (USW) District 4
Amalgamated Transit Union
International Union of Operating Engineers
LIUNA New York
Transport Workers Union (TWU) Local 100
32BJ Service Employees International Union (SEIU)
New York State Nurses Association (NYSNA)
United Auto Workers (UAW) Region 9 and 9A
International Association of Machinists and Aerospace Workers
New York State Iron Workers District Council
District Council 37
Actors' Equity
Home Healthcare Workers of America
New York State Pipe Trades Association
New York City District Council of Carpenters
1199SEIU
United Probation Officers Association (UPOA)
Teamsters Local 237
The Police Benevolent Association of New York State (PBANYS)
Port Authority Police Benevolent Association
New York City Deputy Sheriffs’ Association
United Food and Commercial Workers Local 1500
New York State Retired School Administrators and Supervisors
Committee of Interns and Residents/SEIU Healthcare

Organizations

Planned Parenthood Empire State Votes PAC
Emgage Action
EMILY's List
Eleanor's Legacy
Democratic Governors Association
NRDC Action Fund
Sierra Club Atlantic Chapter
National Institute for Reproductive Health Action Fund PAC
Human Rights Campaign
Brady PAC
Giffords
Everytown Action Fund
Her Bold Move
​​Italian American Political Action Committee
The Business Council of New York State PAC
IMPAC-NY
Yemeni American Merchants Association (YAMA)
National Organization for Women of New York (NOW-NYS)
New York State Hospitality & Tourism Association
Hotel Association of New York City
National Association of Social Workers - NYC Chapter PAC
Equality New York (EQNY)
Jewish Democratic Council of America (JDCA)

Editorial Boards

The New York Times
The Buffalo News
New York Daily News
The New York Amsterdam News
Newsday

Federal Elected Endorsers

Charles E. Schumer, U.S. Senator
Kirsten Gillibrand, U.S. Senator
Adriano Espaillat, U.S. Representative
Brian Higgins, U.S. Representative
Carolyn Maloney, U.S. Representative
Grace Meng, U.S. Representative
Gregory Meeks, U.S. Representative, Queens Democratic Party Chair
Hakeem Jeffries, U.S. Representative
Jerry Nadler, U.S. Representative
Joe Morelle, U.S. Representative
Kathleen Rice, U.S. Representative
Nydia Velázquez, U.S. Representative
Paul Tonko, U.S. Representative
Ritchie Torres, U.S. Representative
Sean Patrick Maloney, U.S. Representative
Yvette Clarke, U.S. Representative
Charles Rangel, Former U.S. Representative
Nita Lowey, Former U.S. Representative
Steve Israel, Former U.S. Representative
Tim Bishop, Former U.S. Representative
Endorsers

Democratic Committees

  • Bronx Democratic Party
  • Cattaraugus County Democratic Committee
  • Cayuga County Democratic Committee
  • Chautauqua County Democratic Committee
  • Columbia County Democratic Committee
  • Cortland County Democratic Committee
  • Dutchess County Democratic Committee
  • Erie County Democratic Committee
  • Franklin County Democratic Committee
  • Fulton County Democratic Committee
  • Genesee County Democratic Committee
  • Kings County Democratic Committee
  • Livingston County Democratic Committee
  • Madison County Democratic Committee
  • Manhattan Democratic Party
  • Niagara County Democratic Committee
  • Orleans County Democratic Committee
  • Oswego County Democratic Committee
  • Otsego County Democratic Committee
  • Queens County Democratic Party
  • Saratoga County Democratic Committee
  • Saratoga Springs Democratic Committee
  • Schenectady County Democratic Committee
  • Sullivan County Democratic Committee
  • Tompkins County Democratic Committee
  • Westchester County Democratic Committee
  • White Plains Democratic Committee
  • Wyoming County Democratic Committee

State Governors

  • Phil Murphy, Governor of New Jersey
  • Ned Lamont, Governor of Connecticut
  • Tom Wolf, Governor of Pennsylvania

State Elected Officials

  • Crystal D. Peoples-Stokes, Majority Leader of the New York State Assembly, New York State Assembly District 141
  • Fred Thiele, New York State Assembly District 1
  • Steve Englebright, New York State Assembly District 4
  • Philip Ramos, New York State Assembly District 6
  • Steve Stern, New York State Assembly District 10
  • Charles D. Lavine, New York State Assembly District 13
  • Gina L. Sillitti, New York State Assembly District 16
  • Taylor Darling, New York State Assembly District 18
  • Judy Griffin, New York State Assembly District 21
  • Michaelle C. Solages, New York State Assembly District 22
  • Stacey Pheffer Amato, New York State Assembly District 23
  • David Weprin, New York State Assembly District 24
  • Nily Rozic, New York State Assembly District 25
  • Edward Braunstein, New York State Assembly District 26
  • Daniel Rosenthal, New York State Assembly District 27
  • Andrew Hevesi, New York State Assembly District 28
  • Alicia Hyndman, New York State Assembly District 29
  • Vivian E. Cook, New York State Assembly District 32
  • Clyde Vanel, New York State Assembly District 33
  • Jeffrion L. Aubry, New York State Assembly District 35
  • Catherine Nolan, New York State Assembly District 37
  • Jenifer Rajkumar, New York State Assembly District 38
  • Catalina Cruz, New York State Assembly District 39
  • Rodneyse Bichotte Hermelyn, New York State Assembly District 42, Brooklyn Democratic Party Chair
  • Robert Carroll, New York State Assembly District 44
  • Steven Cymbrowitz, New York State Assembly District 45
  • William Colton, New York State Assembly District 47
  • Peter Abbate Jr., New York State Assembly District 49
  • Jo Anne Simon, New York State Assembly District 52
  • Maritza Davila, New York State Assembly District 53
  • Erik Dilan, New York State Assembly District 54
  • Latrice Walker, New York State Assembly District 55
  • Jaime Williams, New York State Assembly District 59
  • Michael Cusick, New York State Assembly District 63, Staten Island Democratic Party Chair
  • Deborah J. Glick, New York State Assembly District 66
  • Linda Rosenthal, New York State Assembly District 67
  • Eddie Gibbs, New York State Assembly District 68
  • Daniel J. O’Donnell, New York State Assembly District 69
  • Inez Dickens, New York State Assembly District 70
  • Al Taylor, New York State Assembly District 71
  • Manny De Los Santos, New York State Assembly District 72
  • Richard Gottfried, New York State Assembly District 75
  • Rebecca Seawright, New York State Assembly District 76
  • Latoya Joyner, New York State Assembly District 77
  • Nathalia Fernandez, New York State Assembly District 80
  • Jeffrey Dinowitz, New York State Assembly District 81
  • Michael Benedetto, New York State Assembly District 82
  • Kenny Burgos, New York State Assembly District 85
  • Yudelka Tapia, New York State Assembly District 86
  • Amy Paulin, New York State Assembly District 88
  • Gary Pretlow, New York State Assembly District 89
  • Nader Sayegh, New York State Assembly District 90
  • Steve Otis, New York State Assembly District 91
  • Chris Burdick, New York State Assembly District 93
  • Sandy Galef, New York State Assembly District 95
  • Kenneth Zebrowski, New York State Assembly District 96
  • Kevin A. Cahill, New York State Assembly District 103
  • Jonathan Jacobson, New York State Assembly District 104
  • Didi Barrett, New York State Assembly District 106
  • John T. McDonald III, New York State Assembly District 108
  • Patricia Fahy, New York State Assembly District 109
  • Carrie Woerner, New York State Assembly District 113
  • Billy Jones, New York State Assembly District 115
  • Marianne Buttenschon, New York State Assembly District 119
  • Donna Lupardo, New York State Assembly District 123
  • Al Stirpe, New York State Assembly District 127
  • Pamela Hunter, New York State Assembly District 128, Onondaga County Democratic Chair
  • Bill Magnarelli, New York State Assembly District 129
  • Harry Bronson, New York State Assembly District 138
  • Jennifer Lunsford, New York State Assembly District 135
  • William Conrad, New York State Assembly District 140
  • Monica Wallace, New York State Assembly District 143
  • Karen McMahon, New York State Assembly District 146
  • Jonathan Rivera, New York State Assembly District 149
  • Phil Goldfeder, Former Member of the New York State Assembly
  • Andrea Stewart-Cousins, Majority Leader of the NYS Senate, New York State Senate District 35
  • Jim Gaughran, New York State Senate District 5
  • Kevin Thomas, New York State Senate District 6
  • Anna Kaplan, New York State Senate District 7
  • John Brooks, New York State Senate District 8
  • Todd Kaminsky, New York State Senate District 9
  • James Sanders Jr., New York State Senate District 10
  • Jessica Ramos, New York State Senate District 13
  • Leroy Comry, New York State Senate District 14
  • Joseph Addabbo Jr., New York State Senate District 15
  • Toby Ann Stavisky, New York State Senate District 16
  • Roxanne Persaud, New York State Senate District 19
  • Andrew Gounardes, New York State Senate District 22
  • Diane Savino, New York State Senate District 23
  • Brian P. Kavanagh, New York State Senate District 26
  • Brad Hoylman, New York State Senate District 27
  • Liz Krueger, New York State Senate District 28
  • José M. Serrano, New York State Senate District 29
  • Cordell Cleare, New York State Senate District 30
  • Robert Jackson, New York State Senate District 31
  • Jamaal Bailey, New York State Senate District 36, Bronx Democratic Party Chair
  • Shelley Mayer, New York State Senate District 37
  • Elijah Reichlin-Melnick, New York State Senate District 38
  • James Skoufis , New York State Senate District 39
  • Peter Harckham, New York State Senate District 40
  • Neil Breslin, New York State Senate District 44
  • Michelle Hinchey, New York State Senate District 46
  • John Mannion, New York State Senate District 50
  • Rachel May, New York State Senate District 53
  • Jeremy Cooney, New York State Senate District 56
  • Sean Ryan, New York State Senate District 60
  • Tim Kennedy, New York State Senate District 63

County Elected Officials

  • Donovan Richards, Queens Borough President
  • Mark Levine, Manhattan Borough President
  • Vanessa Gibson, Bronx Borough President
  • Daniel P. McCoy, Albany County Executive
  • Mark Poloncarz, Erie County Executive
  • Adam Bello, Monroe County Executive
  • Pat Ryan, Ulster County Executive
  • George Latimer, Westchester County Executive
  • Steve Bellone, Suffolk County Executive
  • Jason Garnar, Broome County Executive
  • Joel Giambra, former Erie County Executive
  • March Gallagher, Ulster County Comptroller
  • Robin Lois, Dutchess County Comptroller
  • Kevin Hardwick, Erie County Comptroller
  • Andrew Joyce, Chairman, Albany County Legislature
  • Dennis Feeney, Majority Leader, Albany County Legislature
  • Lynne Lekakis, Deputy Majority Leader, Albany County Legislature
  • Gil Ethier, Deputy Majority Leader, Albany County Legislature
  • William Clay, Chairman, Legislative Black Caucus (LBC), Albany County Legislature
  • Wanda Willingham, Deputy Chairwoman, Albany County Legislature
  • Carolyn McLaughlin, Albany County Legislator
  • Merton Simpson, Albany County Legislator
  • Norma Chapman, Albany County Legislator
  • Matthew Peter, Albany County Legislator
  • Beroro Efekoro, Albany County Legislator
  • Frank Commisso, Albany County Legislator
  • Raymond Joyce, Albany County Legislator
  • Alison McLean Lane, Albany County Legislator
  • Bob Beston, Albany County Legislator
  • Sean Ward, Albany County Legislator
  • Bill Ricard, Albany County Legislator
  • David Mayo, Albany County Legislator
  • Nathan Bruschi, Albany County Legislator
  • Joe O’Brien, Albany County Legislator
  • Dustin Reidy, Albany County Legislator
  • Mickey Cleary, Albany County Legislator
  • William Reinhardt, Albany County Legislator
  • Joanne Cunningham, Albany County Legislator
  • Jeffrey Kuhn, Albany County Legislator
  • Matthew Miller, Albany County Legislator
  • Vicky Plotsky, Albany County Legislator
  • Howard Johnson, Jr., Erie County Legislator
  • April Baskin, Erie County Legislator
  • Lisa Chimera, Erie County Legislator
  • Jeanne Vinal, Erie County Legislator
  • Timothy Meyers, Erie County Legislator
  • John Gilmour, Erie County Legislator

Local Elected Officials

  • Eric Adams, Mayor of New York
  • Kathy Sheehan, Mayor of Albany
  • Mike Quill, Mayor of Auburn
  • Byron Brown, Mayor of Buffalo
  • Wilfred Rosas, Mayor of Dunkirk
  • Hal McCabe, Mayor of Homer
  • Steve Noble, Mayor of Kingston
  • Michelle Roman, Mayor of Lockport
  • Noam Bramson, Mayor of New Rochelle
  • Robert Restaino, Mayor of Niagara Falls
  • Austin J. Tylec, Mayor of North Tonawanda
  • Karen Smythe, Mayor of Red Hook
  • Ron Kim, Mayor of Saratoga Springs
  • Gary McCarthy, Mayor of Schenectady
  • Patrick Madden, Mayor of Troy
  • Thomas Roach, Mayor of White Plains
  • Mike Spano, Mayor of Yonkers
  • Ken Klotz, Former Mayor of Saratoga Springs
  • Valerie Keehn, Former Mayor of Saratoga Springs
  • Joanne Yepsen, Former Mayor of Saratoga Springs
  • Brian Tobin, Former Mayor of Cortland
  • Brian Kulpa, Amherst Town Supervisor
  • Tistrya Houghtling, New Lebanon Supervisor and Minority Leader of the Columbia County Board of Supervisors
  • Neil Bettez, New Paltz Supervisor
  • Lee Wallace, Niagara Town Board Supervisor
  • Fred Costello, Saugerties Supervisor
  • Bill McKenna, Woodstock Supervisor
  • Corey Ellis, Albany Common Council, President
  • Dr. Dorcey Applyrs, Albany Chief City Auditor
  • Darius Shahinfar, Albany Treasurer
  • Kelly Kimbrough, Albany Common Council, President Pro Tempore
  • Ginnie Farrell, Albany Common Council, Majority Leader
  • Sonia Frederick, Albany Common Council
  • Joyce Love, Albany Common Council
  • Jahmel K. Robinson, Albany Common Council
  • Sergio Adams, Albany Common Council
  • Jack Flynn, Albany Common Council
  • Meghan Keegan, Albany Common Council
  • Owusu Anane, Albany County Democratic Committee Secretary, Albany Common Council
  • Alfredo Balarin, Albany Common Council
  • E. Hyde Clarke, Albany Common Council
  • Deborah Zamer, Albany Common Council
  • Tom Hoey, Albany Common Council
  • Darius Pridgen, Buffalo Common Council President
  • David A. Rivera, Buffalo Common Council Majority Leader
  • Christopher P. Scanlon, President Pro Tempore, Buffalo Common Council
  • Joel Feroleto, Delaware District, Buffalo Common Council
  • Bryan Bollman, Lovejoy District, Buffalo Common Council
  • Mitch Nowakowski, Fillmore District, Buffalo Common Council
  • Ulysees O. Wingo, Sr., Masten District, Buffalo Common Council
  • Rasheed Wyatt, University District, Buffalo Common Council
  • Aileen McNabb-Coleman, Chair, Cayuga County Legislature
  • Billy Torres, Chautauqua County Legislator
  • Destiny Hallenbeck, Chatham Town Councilmember
  • John Jacoby, Lewiston Town Board Member
  • Paul Beakman, Jr., Lockport Common Council President
  • Yversha Roman, Monroe County Legislator
  • Howard Maffucci, Monroe County Legislator
  • Linda Hasman, Monroe County Legislator
  • John Bayes, Monroe County Legislator
  • Michael Yudelson, Monroe County Legislator
  • Dave Long, Monroe County Legislator
  • Mercedes Vazquez Simmons, Monroe County Legislator
  • Shaun Abreu, New York City Council Member
  • Oswald Feliz, New York City Council Member
  • Lynn Schulman, New York City Council Member
  • Kamillah Hanks, New York City Council Member
  • Justin Brannan, New York City Council Member
  • Eric Dinowitz, New York City Council Member
  • Erik Bottcher, New York City Council Member
  • Julie Menin, New York City Council Member
  • Gale Brewer, New York City Council Member
  • Diana Ayala, New York City Council Member
  • Rafael Salamanca Jr., New York City Council Member
  • Sandra Ung, New York City Council Member
  • Ari Kagan, New York City Council Member
  • Corey Johnson, Former Speaker of the New York City Council
  • Alan Maisel, Former New York City Council Member
  • Chris Robins, Niagara County Legislature Minority Leader
  • Mark Grozio, Niagara County Legislator
  • Jeff Elder, Niagara County Legislator
  • Dennis Virtuoso, Former Niagara County Legislator
  • Donta Myles, Niagara Falls Councilmember
  • Robert Herman, Niagara Highway Superintendent
  • Charles Teixeira, Niagara Town Board Member
  • Marc Carpenter, Niagara Town Board Member
  • Sam Gatto, Niagara Town Board Member
  • Rick Sirianni, Niagara Town Board Member
  • Sylvia Virtuoso, Niagara Town Board Member
  • Catherine Borgia, Chair, Westchester County Board
  • Colin Smith, Westchester County Legislator
  • Erika Pierce, Westchester County Legislator
  • Vedat Gashi, Westchester County Legislator
  • Benjamin Boykin II, Westchester County Legislator
  • Catherine Parker, Westchester County Legislator
  • Jewel Williams Johnson, Westchester County Legislator
  • Damon Maher, Westchester County Legislator
  • Terry Clements, Westchester County Legislator
  • MaryJane Shimsky, Westchester County Legislator
  • Tyrae Woodson-Samuels, Westchester County Legislator
  • David Tubiolo, Westchester County Legislator
  • Christopher Johnson, Westchester County Legislator
  • José Alvarado, Westchester County Legislator
  • Nancy Barr, Westchester County Legislator, Vice-Chairwoman

Democratic Chairs

  • Jake Crawford, Albany County Democratic Chair
  • Mike McCormick, Allegany County Democratic Chair
  • Jamaal Bailey, Bronx County Democratic Chair
  • Barbara Fiala, Broome County Democratic Chair
  • Frank Puglisi, Cattaraugus County Democratic Chair
  • Dia Carabajal, Cayuga County Democratic Chair
  • Wilfred Rosas, Chautauqua County Democratic Chair
  • Dora Leland, Chemung County Democratic Chair
  • Patti Giltner, Chenango County Democratic Chair
  • Jerry Marking, Clinton County Democratic Chair
  • Timothy Perfetti, Cortland County Democratic Chair
  • Sam Hodge, Columbia County Chair
  • Kathleen Hayek, Delaware County Democratic Chair
  • Julie Shiroishi, Dutchess County Democratic Chair
  • Margaret Bartley, Essex County Democratic Chair
  • Kathy Fleury, Franklin County Democratic Chair
  • Ed Jasewicz, Fulton County Democratic Chair
  • Lou Burke, Hamilton County Democratic Chair
  • Arlene Feldmeier, Herkimer County Democratic Chair
  • Corey DeCillis, Jefferson County Democratic Chair
  • Liz Moran, Madison County Democratic Chair
  • Zach King, Monroe County Democratic Chair
  • Terry Bieniek, Montgomery County Democratic Chair
  • Jay Jacobs, Nassau County Democratic Chair
  • Mitchell Ford, Oneida County Democratic Chair
  • John Hurley, Ontario County Democratic Chair
  • Brett Broge, Orange County Democratic Chair
  • Elizabeth Passer, Oswego County Democratic Chair
  • Aimee Swan, Otsego County Democratic Chair
  • Scott Reing, Putnam County Democratic Chair
  • Michael Monescalchi, Rensselaer County Democratic Chair
  • Joe Landry, Schenectady County Democratic Chair
  • Carolyn Elkins, Schuyler County Democratic Chair
  • David Wood, Seneca County Democratic Chair
  • Mark Bellardini, St. Lawrence County Democratic Chair
  • Shawn Hogan, Steuben County Democratic Chair
  • Rich Schaffer, Suffolk County Democratic Chair
  • Max Della Pia, Tioga County Democratic Chair
  • Lynne Boecher, Warren County Democratic Chair
  • Alan Stern, Washington County Democratic Chair
  • Mark Alquist, Wayne County Democratic Chair
  • Suzanne Berger, Westchester County Democratic Chair
  • Rich Stewart, Yates County Democratic Co-Chair
  • Val Brechko, Yates County Democratic Co-Chair
  • Michael Plitt, Genesee County Democratic Chair
  • Frank Seddio, Kings County Democratic Chair, Former
  • Carolyn Riggs, Greene County Democratic Chair, Former
  • Norm Green, Chautauqua County Democratic Chair, Former

Democratic Clubs

  • East River Democratic Club 
  • Hell’s Kitchen Democrats 
  • Independent Neighborhood Democrats
  • Three Parks Independent Democrats
  • Stonewall Democrats of New York City
  • Audubon Reform Democratic Club
  • Broadway Democrats Club
  • Guy R. Brewer United Democratic Club
  • Lexington Democratic Club
  • Martin Luther King Jr. Democratic Club
  • Thomas Jefferson Democratic Club
  • United Democratic Organization
  • Village Independent Democrats
  • West Harlem Progressive Democratic Club
  • West Side Democrats
  • Lesbian and Gay Democratic Club of Queens (LGDCQ)
  • Bay Ridge Democrats
  • Jim Owles Democratic Club
  • Progressive Democrats Political Association of Central Brooklyn
  • FDR Club
  • Fredrick Douglas Club
  • Stevenson Club
  • JFK Club
  • Louella Hatch Club

Activists, Faith Leaders

  • Hazel Dukes, NAACP New York President
  • Cal Nathan, Founding Executive Board Member of TeachNYS
  • Jonathan Katz, Political Chair of HALB
  • Liuba Grechen Shirley, Founder & CEO of Vote Mama
  • Rev. A.R. Bernard, Christian Cultural Center Church Pastor
  • Rabbi Baruch Rothman, Director of Institutional Advancement at Yeshiva Darchei Torah
  • Bishop Ebony Kirkland, Chairman & Founder of the Worldwide Association of Small Churches
  • Bishop Fernando Rodriguez, President of the Latino African American Clergy Association
  • Imam Mohammed Sherzad, Hazrat-I-Abubakr Sadiq Mosque
  • Reverend Dr. Carl Washington, Jr. New Mount Zion Baptist Church
  • Senior Pastor Darius G. Pridgen, True Bethel Baptist Church